Co najczęściej ulega awarii w układach hydraulicznych?
Trudno wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie branży rolniczej, motoryzacyjnej czy przemysłu bez sprawnych układów hydraulicznych w urządzeniach. Mimo tego, że cechuje je stosunkowo prosta budowa i nie psują się zbyt często, to czasami zdarza się tak, że ulegają awariom i niezbędna jest naprawa albo wymiana niektórych elementów. Które elementy psują się najczęściej i jakie objawy wskazują na awarię? Jak zapobiec przestojom w pracach?
Pompa, czyli najważniejszy element układu hydraulicznego
Prosta budowa układów hydraulicznych sprawia, że nie psują się zbyt często, a do tego zwykle wystarczy pamiętać o regularnym wykonywaniu przeglądów, aby urządzenie zachowało pełną sprawność. Co więcej, wymiana części nie zawsze jest konieczna. Często bywa tak, że regeneracja rozdzielaczy hydraulicznych czy innych elementów sprawia, że układ działa bezproblemowo. Najważniejszym elementem układu hydraulicznego jest bez wątpienia pompa. Jeżeli chodzi o ten element, to właściciele maszyn często zgłaszają się do serwisu z awarią jednej z trzech części:
- sprzęgła,
- elementów tłocznych,
- zaworu.
Czasami również zdarza się tak, że przewody albo filtry się zużywają i trzeba je wymienić.
Czym się objawiają usterki i jakie są ich przyczyny?
Aby zapewnić pełną sprawność i nieprzerwaną pracę układom hydraulicznym, należy je obserwować podczas codziennej pracy. Niepokojący powinien być na przykład spadek ciśnienia czy wycieki płynów. Kolejnym symptomem jest zmniejszenie wydajności urządzeń albo zbyt głośna praca układu. Klienci, którzy przyjeżdżają do naszego warsztatu celem naprawy siłowników hydraulicznych czy innych elementów, często pytają o możliwe przyczyny awarii pomp i innych części układu.
Najczęściej zdarza się tak, że jest to niepoprawna eksploatacja urządzeń, czyli zbyt intensywna praca. Może to być też zaniedbanie, jeśli chodzi o dbanie o stan układów, czyli brak regularnego czyszczenia filtrów. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy potrafi samodzielnie rozpoznać niepokojące objawy, dlatego regularne wykonywanie przeglądów i ewentualnych prac naprawczych czy regeneracyjnych jest niezbędne.